Aktualności

kup bilety online

Ekipa WŁADCY MUCH gotowa do premiery!

We WŁADCY MUCH (premiera w Och-Teatrze już 20 października!) występuje wyjątkowo młody zespół aktorski, wybrany w castingu. Dlatego przedstawiamy tę dziewiątkę (plus jednego aktora doświadczonego), bo z pewnością o wszystkich nich jeszcze nie raz usłyszymy.

Oto oni, w kolejności, w jakiej przedstawiliśmy ich w mediach społecznościowych:

KONRAD ŻYGADŁO

Ukończył Akademię Teatralną zaledwie przed dwoma laty, ale już zdążył współpracować z teatrami Narodowym i Dramatycznym w Warszawie oraz Teatrem WarSawy i to z takimi reżyserami, jak Jan Englert, Piotr Ratajczak, Agata Duda Gracz, Igor Gorzkowski i Adam Sajnuk. W 2022 roku został laureatem konkursu „Polowanie na motyle” i dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Ochoty. W kinie zadebiutował na IV roku studiów teatralnych rolą Daniela w filmie „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją” Jana Belcla. 

Pytany przez nas o wymarzoną rolę wymienia ks. Myszkina z „Idioty” i Waltera White’a (głównego bohatera serialu „Breaking Bad”), z ulubionych filmów – „Stalkera” Tarkowskiego, a z dramatów scenicznych „Hamleta”. Kiedy pytamy czy woli prozę czy poezję, odpowiada: „Prozę. Ale nie pozbawioną poezji”… A zmuszony do wyboru między dramatem i komedią wybiera… i dramat, i komedię, ale dodaje: „Najchętniej tragedia opowiadana z poczuciem humoru”.

 

NATALIA SZCZYPKA

Jest jeszcze studentka roku dyplomowego w Akademii Teatralnej w Warszawie, ale już wiosną tego roku  zadebiutowała na scenie Teatru Fredry w Gnieźnie rolą Anety w spektaklu „W małym dworku” w reżyserii Jana Marka Kamińskiego. Zagrała też u Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta w głośnym i wysoko ocenianym filmie „Kobieta z…”.

Pytana w naszej miniankiecie o wybór gatunku („Dramat? Komedia? A może horror?”) odpowiada stanowczo: „Draaaaaaamaaaaattt tooootttaaaallllnieeee…”. Jej ulubiony wiersz  to „Zielona róża” Tadeusza Różewicza, z filmów wymienia „Babyteeth”, cały „Dekalog”, „Służącą”, „Orlanda”, „Przekleństwa niewinności”, „Hiroszimę, moja miłość”, „Czarnego łabędzia” i „Mojego pięknego syna”.

Jej lista serialowa to „Twin Peaks”, „Bojack Horseman”, „Sherlock Holmes” i „Nana”. Ulubiony dramat teatralny to „Burza” Szekspira, wśród powieści zaś: „Podróż do kresu nocy” Louis-Ferdinand Celine’a, i „Przegranego” Thomas Bernharda

Stanowczo jednak komentuje naszą ankietę: „Generalnie mam problem z podawaniem rzeczy ULUBIONYCH, bo co to właściwie znaczy ULUBIONY? Jakieś ciężkie to słowo. W każdym razie to się zmienia co dnia, także podaje odpowiedzi które pierwsze przychodzą mi do głowy W TYM MOMENCIE. W innym pewnie byłyby inne.”

Nie zmieni jednak zdania w jednym: że taniec jest ogromną częścią jej życia, kocha książki, głaszcze swoje koty i szydełkuje.

 

SEBASTIAN DELA

Jest po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i już na drugim roku zadebiutował w filmie „W lesie dziś nie zaśnie nikt” Bartosza M. Kowalskiego. „Władca Much” będzie jego profesjonalnym debiutem scenicznym.

Spytany o preferencje dramaturgiczne wybiera komedię, jego ulubiony wiersz to „Bluebird” Charlesa Bukowskiego, film – „Mama” Xaviera Dolana, serial – „Peaky Blinders”, a dramat teatralny – „Wraki” Neila LaBute’a.

 

KAMILA JANIK

Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Współpracowała z teatrami w Krakowie, Sosnowcu i Warszawie, a od stycznia zeszłego roku jest aktorką Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ponadto w trakcie studiów aktorskich studiowała judaistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, brała udział w licznych czytaniach performatywnych, filmach i serialach.

Jej ulubiony wiersz to „o parę kroków” awangardowego twórcy amerykańskiego e.e. cummingsa (1894-1962). Ulubionych filmów – zaznacza – ma bardzo dużo, a „Titane” Julii Ducournau, „Frances Ha” Baumbacha,  czy „Burton Fink” braci Coen to tylko fragment bardzo długiej ich listy. Podobnie z powieścią – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli” Radka Raka to rzecz ulubiona w minionym miesiącu, a przecież było już tyle wcześniejszych miesięcy i będzie tyle następnych… Trochę łatwiej z serialem: „Twin Peaks” Lyncha. Ale spoza naszej listy Kamila dorzuca jeszcze ulubioną animację: „Księżniczkę Mononoke” (1997) niezwykłą anime Hayao Miyazakiego!

 

MICHŁ LUPA

Jeszcze jest studentem (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), a już zadebiutował na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Teatru Capitol w Warszawie. W kinie zaś (jego ulubiony to „Gra” Davida Finchera) mogliśmy oglądać go w „Ataku paniki”, „Czarnym Młynie”, „Świętach inaczej” i „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, zaś na małym ekranie w „Planie lekcji oraz od całkiem dawna w „Na Wspólnej jako „Wałka”, czyli Huberta Wałeckiego. „Emigracja XD” i „The Office” (jako widz sam najbardziej lubi „Ranczo” i „Breaking Bad”).

Spytany o wybór między prozą i poezją odpowiada, że proza przydaje się w pracy a poezja - do poszerzania wyobraźni. Wyzwaniem aktorskim jest dla niego dramat, ale wyzwaniem życiowym – komedia

Wymarzona rola? „Nie chcę zapeszać…” – odpowiada więc nie naciskamy… Ale zdradzimy jednak, że w wolnym czasie gra na perkusji.

 

IGNACY LISS

Skończył Akademię Teatralną w Warszawie, a debiutował w Teatrze Polonia, gdzie w „Boże mój!” w reż. Andrzeja Seweryna nadal można go oglądać w kapitalnej roli Liora, ale dziś dość się przejść ul. Marszałkowską, by zobaczyć, że na plakacie filmowym jako hr. Czyński reklamuje nową wersję „Znachora”. Poza nim wystąpił też w „Marcu ’68” Krzysztofa Langa i serialu „Otwórz oczy”. Ale znają go także widzowie krakowscy, bo w teatrze STU gra w „Tartuffe” w reż. Krzysztofa Pluskoty.

Jak sam przyznaje, teraz skupia się na teatrze, bo wierzy, że to miejsce, w którym aktor doskonali warsztat. Ale najważniejsze miejsce w jego sercu zajmuje film. „Uwielbiam kino gatunkowe – mówi. - Na przykład horror”! I dodaje: „Z jednej strony marzy mi się zagrać u Scorsesego groźnego gangstera z moralnymi problemami do rozstrzygnięcia a z drugiej strony zakochanego chlopaka u Almodovara”. Wśród ulubionych filmów wymienia zaś „Magnolię”, „Ręka Boga” i „Baby Driver”, a wśród seriali: „Sukcesję”, „Ozark”, „Better Call Saul” i „Rodzinę Soprano”.

Nie zaniedbuje jednak i czytania: „Kocham fantastykę, ale także literaturę piękną (np „Poczucie Kresu” Juliana Barnesa”)”.

 

JĘDRZEJ HYCNAR

O nim akurat już sporo słyszeliśmy, a widzowie „Męża i żony” w Polonii nie mogą się go nachwalić za rolę Alfreda, zaś widzowie Och-Teatru za „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Ale przypomnijmy, że jest absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej, znanym już z wielu seriali TVN (m.in.: „Zakochani po uszy”, „Receptura”), Netfixa („Brokat”, „Dziewczyna i kosmonauta”) a w serialu TVP „Osiecka” kapitalnie wcielił się w postać Marka Hłaski.

Ma na koncie też debiut w Teatrze PR w słuchowisku „Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach” za który dostał „Różę” Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP i nagrodę Teatru Polskiego Radia „Arete 2020”. Do tego czyta audiobooki i bierze udział w dubbingach..

Jak nam mówi, lubi wszystkie gatunki aktorskie (choć z gatunków literackich wyżej ceni poeżję niż prozę, a jego ulubiony wiersz to „Skowyt” Ginsberga), bo „płodozmian jest wspaniały w tym zawodzie”

Teraz czeka na premierę filmu tv  „W szachu. Ostatnia rozgrywka” (historia genialnych polskich szachistów sprzed II wojny), a jego ukochane filmy kinowe to „Wielkie piękno” Sorrentino, „Interstellar” i „Mroczny rycerz” Nolana.

Sam zagrać kiedyś chciałby… Wolanda w „Mistrzu i Małgorzacie”!

 

MACIEJ M. TOMASZEWSKI

Podwójny student: aktorstwa w warszawskiej Akademii Teatralnej i Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego. Ale dorobek ma imponujący, bo zadebiutował już w 2012 roku jako Gavroche w „Les Miserables” w warszawskiej Romie, rok później Oliverem Twistem w Teatrze Rozrywki w Chorzowie czy Beniowskim w prapremierze „Maurycego Beniowskiego. Opery Alternatywnej”. Od 2021 r. gra Szymona w „Inteligentach” Modzelewskiego w teatrze Spektaklove w Warszawie, jest młodym Sinatra w widowisku „Sinatra 100+” w Teatrze 6. Piętro w Warszawie i Frankiem Abagnalem Jr. w musicalu „Catch Me if You Can” w Teatrze Muzycznym w Łodzi), a także w obsadzie musicalu Kopernik Opery Krakowskiej.

Do tego można go zobaczyć w serialach („Usta usta”, „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Stulecie Winnych”, „Ślad”) i usłyszeć w dubbingu (m.in. jako Milesa „Pająka” Socorro w „Avatarze: Istocie wody”).

Nie przedkłada jednak żadnego gatunku nad inny: „Dla mnie najważniejsza jest relacja z widzem. Bez odbiorców sztuki nie ma nas, aktorów” – mówi. Jego ulubione filmy to „Utalentowany pan Ripley”, „Prestiż” i „Rio Bravo”, seriale – „Breaking Bad”, „Better Call Saul”, „Ślepnąc od świateł” i „Modern Family”. Ulubieni pisarze: Dostojewski, Edmund Niziurski, Joe Alex, Orwell, a ulubieni piosenkarze: Frank Sinatra, Dean Martin, Chidlish Gambino, Lesli Odom Jr..

 

HELENA ENGLERT

Jeszcze studentka Akademii Teatralnej w Warszawie, ale wcześniej uczyła się aktorstwa także Nowym Jorku i Londynie. Można ją jednak już było oglądać w serialach „#BringBackAlice” (HBO Max) i „Znaki” (Netflix) oraz w filmach „Wszystko dla mojej matki” Imielskiej oraz w „Pokusie” Sadowskiej, w której zagrała główną rolę.

Sama z seriali wybiera „The Bear” i „Grę o tron”

„Władca much” to jej teatralny debiut! Dlatego przyznaje, że teatru dopiero się uczy i to – zaznacza - „z pokorą”. W aktorstwie interesują ją wszystkie możliwe gatunki i wyzwania, bo każde rozwija na swój sposób. Jej ulubione dramaty to „Kotka na gorącym blaszanym dachu” i „Łaknąć” Sary Kane, książka – „niech będzie trochę pretensjonalnie”, żartuje - „Pokonać mur” Mariny Abramović.

Z pozoru zaskakujący za to wybiera ulubiony wiersz - „Małe kina”, bo to mniej znany utwór (z 1947 r.), Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Dla nas jednak szczególny, bo wszak i Och i Polonia były kiedyś takimi „małymi kinami”… A wiersz zaczyna się tak

„Najlepsze to małe kina
w rozterce i w udręce,
z krzesłami wyściełanymi
pluszem czerwonym jak serce.”

 

WOJCIECH CHORĄŻY

To ten wspomniany jeden doświadczony aktor w obsadzie WŁADCY MUCH. A choć jego rola w tej sztuce jest niewielka, to w pewien sposób kluczowa.

Znają go widzowie teatralni Poznania (w latach 1995–1998 związany był z Teatrem Polskim) i Łodzi (w latach 1998–2003 był aktorem  Teatru Nowego w Łodzi), Trójmiasta (współpracuje z Teatrem Miejskim w Gdyni) i Warszawy (Teatr Dramatyczny, Laboratorium Dramatu).

My zaś cieszymy się z jego bliskiej współpracy z Teatrem Polonia („Bagdad Cafe”, „Ich czworo, „Na czworakach”, „Żeby nie było śladów”, „ Metoda” i Och-Teatrem („Big Bang”).

 

WŁADCĘ MUCH gramy: 21-24 października, 22 i 26-28 grudnia

Mecenas Technologiczny Teatrów

billenium

Doradca prawny teatrów

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

PARTNER OCH-TEATRU

SHUK maxfilm

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

mkidn

PREMIERY W 2023 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

Wyborcza logo Logo poziom kolor Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X