Z ostatniej chwili

kup bilety online

Cezary Żak o CIEMNYM GRYLAŻU

Przed niedzielną premierą CIEMNEGO GRYLAŻU w Och-Teatrze Cezary Żak – reżyser i zarazem jeden z aktorów tego przedstawienia autorstwa Jerzego Dobrowolskiego i Stanisława Tyma, rozmawiał z Martą Górną z „Gazety Wyborczej”. Oto fragment poświęcony spektaklowi. 

Cezary Żak: - Musicie być czujni, macie dostarczać czytelnikom sprawdzone, rzetelne informacje. Bez względu na klimat polityczny. Pokazywać różne kolory rzeczywistości, piętnować zło. I o tym właśnie m.in. jest "Ciemny grylaż". To jest sztuka historyczna, z lat 70. Przed naszym spotkaniem odbyła się próba, na którą przyszedł jeden ze współautorów tekstu, Stanisław Tym. Już od jakiegoś czasu się zapowiadał i dzisiaj w końcu dotarł. Bardzo byłem zdenerwowany i pełen obaw, jak autor zareaguje na sztukę po 40 latach od jej napisania.

No i się uspokoiłem. Pod koniec zobaczyłem nawet, że Staszek się wzruszył. 

Marta Górna: - To sztuka o dziennikarstwie i prawdzie. Nie zdezaktualizowała się przez cztery dekady?

- Ten temat zawsze jest aktualny. W tej sztuce uzależnienie dziennikarzy od władzy jest gigantyczne. I my na scenie opowiadamy o tym, co się z tym wiąże: kolesiostwie, załatwianiu sobie nawzajem stołków, donosicielstwie. Starszy widz przypomni sobie, jak to wyglądało w latach 70., młodszy dzięki niej uzmysłowi, co działo się u nas przez ostatnich osiem lat.

Dzisiaj Staszek powiedział do mnie: "Matko jedyna, mam wrażenie, że napisaliśmy to wczoraj". Sam tekst dała mi do przeczytania Krystyna Janda. Od razu się nim zachwyciłem, wydawał mi się niezwykle współczesny. Zobaczyłem w nim też ciekawe partytury do grania, bo jest w nim wiele krwistych postaci. Na scenie jako reżyser miałem po raz pierwszy 13 aktorów.

Link  do całego wywiadu: "Ciemny grylaż" w Och-Teatrze. Cezary Żak: Casanovy już nie zagram i bądźmy szczerzy: nigdy bym nie zagrał (wyborcza.pl)

CIEMNY GRYLAŻ gramy: 16, 19, 22, 23 i 24 marca, 29 i 30 kwietnia, 1 i 27, 28 i 29 maja. Zapraszamy!

Mecenas Technologiczny Teatrów

billenium

Doradca prawny teatrów

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

PARTNER OCH-TEATRU

SHUK maxfilm

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

mkidn

PREMIERY W 2023 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

Wyborcza logo Logo poziom kolor Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X